Ruben Amorim ber om sparken
05.01.2026
Rubrikerna är många efter Ruben Amorims explosiva presskonferens i samband med Manchester Uniteds oavgjorda möte med Leeds (1–1).
Portugisen är dels inte nöjd över att inneha titeln "huvudtränare" i stället för "manager". Därefter refererade han till utgångsdatumet på sitt kontrakt.
The Athletic konstaterar att Amorim uppenbarligen inte är helt överens med ledningen – framför allt gällande transferbudgeten – vilket uttalanden inför matchen hintade om.
Främst ska det vara sportchefen Jason Wilcox som portugisen inte drar helt jämnt med och som kan bli hans fall, rapporterar The Guardian. The Sun menar att det inte vore överraskande om en interimtränare är på plats redan till onsdagens match mot Burnley.
"Han har i praktiken utmanat dem att sparka honom innan kontraktet löper ut i juni 2027, om de inte är beredda att kompromissa", skriver tidningen.