Cricket Art C.G. - charmör med finskt sisu till travstallet
Cricket Art C.G. är en nybliven 4-åring som är ny i travstallet. Han vann sin första seger den 10 november på hemmabanan Mantorp och visade redan då att det finns mer att hämta framöver! Han följde upp med en seger till direkt i årsdebuten på Färjestad efter en tuff resa utvändigt ledaren med tränaren Jakob Smith.
Benjamin Evo som vann det finska derbyt 2017 är pappa till Cricket Art C.G. Farfar Kadabra vann Grupp 1 lopp i USA och Kanada samt har bl a lämnat Bee A Magician - vinnare i Hambletonian Oaks. Cricket Art C.Gs mamma var själv tävlingshäst i flera år och tjänade drygt en halvmiljon kronor.
Tränaren Jakob Smith har nyligen plockat ut proffslicensen, men har en gedigen travkarriär bakom sig och har jobbat i flera storstall bl.a Björn Goop och Peter Untersteiner. Han håller till en bit utanför Mantorpstravet, men hyr också ett stall inne på banan för unghästar.
