Chelsea förhandlar med Victor Osimhen
Chelsea har återupptagit diskussionerna om att värva den nigerianske stjärnanfallaren Victor Osimhen. Affären är dock mycket komplicerad på grund av ekonomiska faktorer.
Lönekrav sätter stopp: Det största hindret för en flytt till Chelsea FC är spelarens höga löneanspråk. Chelsea försöker hitta kreativa lösningar med prestationsbaserade bonusar för att hålla sig inom sina finansiella ramar.
Den turkiska klubben Galatasaray har satt en prislapp på runt €150 miljoner för den 27-årige skyttekungen. Klubbens president Dursun Özbek har offentligt deklarerat att han inte vill sälja Osimhen oavsett budets storlek.
Londonrivalerna Arsenal och Tottenham Hotspur har också visat intresse, samtidigt som Osimhen nyligen nobbat ett gigantiskt miljardbud från den saudiska klubben Al-Hilal.
