Försäsongsmatcher för Premier League-lagen 2019/20...

13.06.2019

Många nya ansikten kommer att dyka upp under försäsongen, där både nya tränare och nyförvärv får chansen att visa upp sig. Jag följer naturligtvis med spänning upptrappningen till Premier League-starten 9-11 augusti...

Matchprogram försäsongen för PL-klubbarna:

Arsenal

6 July Arsenal XI v Boreham Wood

15 July v Colorado Rapids

17 July v Bayern Munich (Dignity Health Sports Park, Los Angeles)
20 July v Fiorentina (Bank of America Stadium, Charlotte)
23 July v Real Madrid (FedExField, Washington DC)
28 July v Olympique Lyonnais
31 July v Angers
4 August v Barcelona

Aston Villa

21 July v Shrewsbury
24 July v Walsall
27 July v Charlton
3 August v RB Leipzig

Bournemouth

16 July v TBC
20 July v Girona
26 July v West Brom
27 July v Brentford
2 August v Lazio
3 August v Lyon


Brighton

13 July v TBC

19 July v Crawley Town
20 July v Fulham
27 July v Birmingham
2 August v TBC

Burnley

20 July v Crewe Alexandra
20 July v Port Vale
23 July v Fleetwood Town
27 July v Wigan Athletic
30 July v Nice 

Chelsea

July 19: Kawasaki Frontale - International Stadium, Japan

July 23: Barcelona - Saitama Stadium, Japan

July 28: Reading - Madejski Stadium

July 31: RB Salzburg - Red Bull Arena, Salzburg

Crystal Palace

9 July v Luzern (Tissot Arena
13 July v Young Boys
16 July v Barnet
19 July v Nottingham Forest
20 July v Bromley
27 July v Bristol City
30 July v AFC Wimbledon
3 August
v Hertha Berlin 

Everton

7 July v Kariobangi Sharks (Kasarani Stadium, Nairobi)
14 July v Sion (Bagnes, Switzerland)
19 July v Monaco (Bagnes, Switzerland)
24 July v Wigan (
27 July TBC
3 August v Werder Bremen

Leicester

16 July v Scunthorpe United

20 July v Cheltenham Town
23 July v Cambridge
27 July
v Rotherham United
27 July v Stoke City
2 August v Atalanta

Liverpool

11 July v Tranmere Rovers
14 July
v Bradford City
19 July
v Borussia Dortmund (Notre Dame Stadium, Indiana)
21 July v Sevilla (Fenway Park, Boston)
24 July v Sporting (Yankee Stadium, New York)
28 July v Napoli (Murrayfield)
31 July v Lyon (Stade de Geneve, Switzerland)
4 August v Manchester City (Wembley Stadium) Community Shield

Manchester City

July 17: West Ham - Olympic Sports Center, Nanjing, China

July 20: Newcastle/Wolves - Hongkou Stadium, Shanghai, China

July 27: Yokohama FM, Nissan Stadium, Yokohama, Japan

4 August v Manchester City (Wembley Stadium) Community Shield

Manchester United

July 13: Perth Glory - Optus Stadium, Perth

July 17: Leeds Utd - Optus Stadium, Perth

July 20: Inter Milan - National Stadium, Singapore

July 25: Tottenham - Hongkou Stadium, Shanghai, China

July 30: Kristiansund - Ullevaal Stadium, Oslo, Norway

August 3: AC Milan - Principality Stadium, Cardiff

Newcastle

July 17: Wolves - Olympic Sports Center, Nanjing, China

July 20: Man City/West Ham - Hongkou Stadium, Shanghai, China

July 30: Hibernian - Easter Road

August 3: Saint-Etienne - St James' Park

Norwich

14 July v DSC Arminia Bielefeld
24 July
v Brentford (Colney Training Centre)
27 July v Luton Town
30 July v Atalanta
3 August v Toulouse

Sheffield United

12 July v Real Betis (Algarve Stadium, Portugal)
16 July
v Burton Albion
20 July v Northampton Town
23 July v Chesterfield
27 July v Barnsley

Southampton

14 July v SCR Altach
20 July v Preston North End
23 July v Guangzhou R&F (Estadio Campo Desportivo, Macau)
28 July v Feyenoord
3 August v Köln

Tottenham

July 21: Juventus - National Stadium, Singapore

July 25: Man Utd - Hongkou Stadium, Shanghai, China

August 4: Inter Milan - Tottenham Hotspur Stadium, London

Watford

July 27: QPR - Loftus Road

West Ham

July 11: SCR Altach - Stadion Schnabelholz, Altach, Austria

July 17: Man City - Olympic Sports Center, Nanjing, China

July 20: Newcastle/Wolves - Hongkou Stadium, Shanghai, China

July 27: Fulham - Craven Cottage

August 3: Athletic Bilbao - London Stadium

Wolverhampton

17 July v Newcastle United (Nanjing Olympic Sports Centre)
20 July v Man City/West Ham (Hongkou Stadium, Shanghai)
25 July v Crusaders or B36 Torshavn (H) UEFA Europa League second qualifying round first leg
1 August v Crusaders or B36 Torshavn (H) UEFA Europa League second qualifying round second leg